Doba ledvin a močového měchýře

Tomuto ročnímu období, ve kterém se nacházíme, vládne orgánová dráha močového měchýře a ledvin. Co to znamená? Měli bychom těmto orgánům věnovat větší péči, protože jsou choulostivější než jindy. Takže udržovat je v teple je v zásadě důležité, ale nesmíme opomenout také na vyváženou stravu, která zahrnuje: déle vařené jídlo, hlavně vývary a polévky obecně, také vařená zelenina, fazole (ve tvaru ledvin), cibule, česnek, olivový olej, ovoce, a spoustu tekutin nejlépe v podobě teplých bylinkových čajů.

V józe se zaměřujeme na stimulaci jejích drah a podporu lymfy. Díky pomalejšímu metabolismu v zimě dochází také k pomalejšímu odtoku odpadních látek z těla, s čímž nám jóga velice dobře pomáhá.

Dráha močového měchýře je dráhou ochrannou, jelikož zachycuje značné množství fyzického a emočního napětí. Pokud je tato dráha oslabená, nejsme schopni se řádně uvolnit, pořád je v těle nějaké napětí a to především na její dráze, která začíná u vnitřních koutků očí a vede přes hlavu, kde se rozvětvuje, pak po zadní straně zad, hýždí, stehen, lýtek, zevních ploch nohou a končí u vnější strany malíčků na noze. Můžou se projevit i otoky na této dráze.

Dráha ledvin je naší zásobárnou energie, tvůrce životní síly. Každý se rodíme s jinou dávkou. Přístupem k životu se její zásoba tenčí v závislosti na její spotřebě. Můžeme ji samozřejmě doplňovat vědomým posílením a aktivací její dráhy. Je úzce spojena také s postojem k sexualitě. Ovlivňuje naši tvořivost. Při jejím oslabení se cítíme stále unavení, bez motivace, často nás ovládá strach a úzkost, které můžou přejít až k depresím. Její dráha začíná v horní části chodidla, uprostřed pod polštářky prstů a proudí po vnitřní straně nohou, přes třísla, břicho, solar plexus, hrudník a končí pod klíčkem u hrudní kosti.

Aby oslabené dráhy nepropukly v nemocné orgány, je třeba jim věnovat větší pozornost. Když jejich slabé funkce odhalíme včas, můžeme předejít horším stavům, které by mohly následovat, kdybychom tyto signály přehlíželi. Navíc oba tyto orgány se nacházejí v oblasti druhé čakry, jejíž principem je tvořivé rozmnožování bytí. Tato čakra se řadí k elementu vody, z něhož vše živé povstává, ale také se očišťuje, uvolňuje a odplavuje, co tuhne a staví se proudu života do cesty. Na úrovni duše to prožíváme jako uvolnění a odplavení pocitů, což nám umožňuje prožívat život stále opravdověji a nově.
Podpoříme ji vším, co nás nenechá v klidu, ale zároveň nás nabíjí jako je tanec, plavání, tvoření, vzájemný fyzický kontakt a hry v kolektivu, kde cítíme napětí a radost ze hry. A když přijdete ke mně na jógu, tak se rozehřejí tyto dráhy v pozici kleští v různých variantách.