Léčba emocí - prevence nemocí

Jóga jako cvičení má své kouzlo nejen ve sladění fyzického zdraví s mentálním, ale také v napojení se na naše vnitřní já, na naši duchovní stránku, na naše skutečné potřeby a pravdy. Většina z nás, stejně jako já začne cvičit jógu, protože zjistí, že se po ní cítí dobře, může si dovolit pracovat s tělem jen podle vlastních možností, dostává se blíže svému já a nemusí s nikým soutěžit ve svých výkonech. To nám dodává pocit pohody a respektu vůči sobě samým. Konečně máme chvilku, kdy se můžeme zastavit a povolit vzorce, které nás stále někam ženou a nám nezbývá čas se zamyslet, zda zrovna děláme to, co opravdu chceme.

Při své jógové praxi jsem si po nějaké době povšimla, že se mi při jejím praktikování vynořují myšlenky, které nešly jednoduše zastavit. Měla jsem jich plnou hlavu a měla jsem pocit, že je musím řešit co nejdříve. Někdy jsem dokonce znervózněla, když jsem si uvědomila, že jsem danou situaci díky cvičení odložila na později. Jóga nás učí nenechat se myšlenkami ovládnout, jen je pozorovat a postupně chápeme proč. Po malých dávkách v našich myšlenkách nalézáme daleko hlubší spojitost s emocemi, které mohly být v minulosti potlačeny nebo si je prostě nechceme přiznat a jen se snažíme je zahlušit svými naučenými postoji. Děláme to tak, protože to prostě jinak neumíme.


Při této práci se mi stávalo, že mě také zničehonic přemohla těžká bolest hlavy nebo slabost v žaludku.  Když se mi konečně podařilo dostat se do jádra svých pocitů, myšlenek a emocí, ať negativních nebo pozitivních, zaplavila mě vlna blaženosti, kdy jsem se ocitla v okamžiku přítomnosti, v okamžiku tady a teď, kdy nic není tak důležité jako bytí samo. Pátrala jsem dál, abych si tento stav mohla udržet i v běžném životě, v němž se mi neustále zrcadlily mé zbytečné obavy, pochyby a nedůvěra. Pochopila jsem, že všechno to napětí, které cítím uvnitř, je tam proto, aby nakonec dalo vzniknout lásce a odvaze zahodit vše nepotřebné, co nás poutá, co nám brání svobodně se vyjádřit. Takže pokud se chceme zbavit všeho, co už nám neslouží, abychom se mohli posunout blíž ke spokojenému životu, jóga je správná volba.