Chci přestat chtít

Nebo také: Chci nechtít, jak jsem nedávno zahlédla upoutávku na divadelní hru, která svými slovy vystihuje totéž. Dost se poslední dobou zamýšlím nad tím, co chci a že bych radši chtěla míň. Chtíč je pohon a udává směr. Není problém si vytyčit své cíle, kterých chci dosáhnout. Horší je si uvědomit, že za to pak musím nést odpovědnost a to může také znamenat víc a víc práce a míň a míň volna.

Věnováno nejen alkoholikům

K napsání tohoto článku mě přiměl můj bratránek, který mi volal, že se rozhodl podstoupit detoxikační-odvykační kůru, aby se zbavil závislosti na alkoholu a amfetaminech.

Tak co - očkovat nebo ne?!

Mezi mými přáteli a rodinou je spousta lidí, co se očkovali a spousta, co nechtějí a jsou zásadně proti. Obě skupiny mají své důvody.

Jakoby se svět začal dělit na dva tábory. Lidé jsou schopní se i pohádat, jen aby uhájily to svoje. Je to fenomén, který hýbe světem. Faktem je, že se nestačím divit, jak někteří rozčileně odmítají očkování z důvodu, že do sebe nechtějí pouštět nějaké jedovaté látky, přičemž sami kouří, velmi často pijí alkohol , nezdravě se stravují a chybí jim zdravý pohyb.

Prázdninová jóga

Báječný čas – prázdniny a vůbec nevadí, že už nejsem dítě. Pro mě jsou prázdniny symbolem slunce, krátkých šatů, koupání, výletů, táboráků, vůně květin, pohody s přáteli a rodinou a jógy venku pod širým nebem. Také míň práce, protože pro lektory je léto okurkovou sezónou.

Svůj střed stále hledám

Když si jdeme zacvičit a posílit fyzické tělo, na lekcích jógy slýcháme, jak máme zpevnit střed těla. Je to ta oblast břišních svalů, která nám pomáhá udržet tělo v rovnováze, tzv. core nebo-li v józe užívaná uddijána bandha. Díky síle středu můžeme rozložit váhu celého těla, abychom šetřili páteř, především bedra. Můžeme tak správně zapojit zádové svaly při rotacích a udržíme se v balančních pozicích. Je velmi prospěšná také v běžném životě, kdy ulevuje od bolesti zad a drží tělo ve správné poloze, ať stojíme, sedíme nebo chodíme.. Při sportu je vůbec nejdůležitější.

Odpadky jako prostředky k rozvoji

Už jsem toho měla dost. Pořád něco vyhazuji, protože zjistím, že už to není potřeba. Třídíme odpadky na sklo, papír, plasty, bio odpad a samozřejmě, když je potřeba, tak zajedeme i do ekodvora. Staré oblečení dávám na charitu nebo do kontejnerů k tomuto účelu. Jenže nějak mě to neuspokojovalo. Stejně bylo pořád odpadků hodně a věci se kupily. Kupuji méně, protože nakoupit chodíme už jen do supermarketů pro potraviny.

Tvořím, tedy jsem

Jakmile se všecko zavřelo a já nemohla učit své soukromé lekce, úplně jsem se odřízla od společnosti. Nic příjemného pro společenského tvora jako jsem já. Díky mé přizpůsobivé povaze jsem však i v této situaci našla východisko. Kontakt s lidmi je pro mě důležitý a nahradit se nedá, ale mě pomohlo tvoření.

Jak jsem začala meditovat

Jóga je komplexní soubor návodů na zkvalitnění fyzického a duševního zdraví. To znamená, že obsahuje i meditaci. Ale co je vlastně ta meditace? Strnulé soustředění se zapletenýma nohama na odlehlém místě v tichu a temnotě byla moje představa, když jsem se s meditací teprve seznamovala.

Sousedé

Ať bydlíte kdekoliv, jistě máte kolem sebe sousedy. Někdo bydlí buď vedle vás, nad vámi nebo pod vámi. Pokud tedy nežijete na samotě u lesa.

Každý den se setkáváme s lidmi, kteří žijí v naší blízkosti, používají stejný výtah, zábradlí nebo chodník, parkují vedle nás. Pozorují stejné barvy ulice, které se mění s ročním obdobím a s nově otevřeným obchodem nebo zástavbou. Sledují stejně nerovný patník, který jim vždy připomene, že se tu vlastně nic nemění.

Do města nebo na vesnici?

Pocházím z města. Více méně jsem v něm žila asi 40 let, i když ne na stejném místě. Jsem ráda, že jsem ho poznala, že jsem tam mohla vyrůstat. Dalo mi spoustu zážitků a zkušeností, které bych na venkově nikdy neprožila. Kulturní vyžití na dosah a společnost tak proměnlivá, že si člověk mohl vybírat. Na můj osobní růst měl obrovský vliv prostředí, kde jsem se pohybovala. Ráda jsem nasávala atmosféru zhýralého zákoutí města nebo se nechala unášet intelektuálními rozhovory u piva. Ale také jsem se nechávala hýčkat dobrým jídlem nebo lepší společností.

Stránky