Orgány podzimu – plíce a tlusté střevo

Kov je prvek podzimu, vyjadřuje stáří, smutek a odcházení, ale také cit pro spravedlnost a bystrý rozum. Tak jako listí padá ze stromů a dny se zkracují, tak i naše aktivita a energie se snižuje a nastává čas přípravy na zimní období klidu. Můžeme se zbavit nepotřebných věcí a udělat si pořádek.

Dnes se přezouváme - jóga ve školní tělocvičně

Pokud není člověk slepý, tak narazí na toto upozornění hned při vchodu do školy. Stejně se nám občas stane, že tajně doufáme, že zrovna nás se to netýká a jdeme nenápadně okolo, dokud nás obezřetný školník nezastaví. Pak nás polije stud a my sundáme ty boty z nohou, abychom se dostali na svou lekci jógy.

Možná si na to potřebujeme zvyknout. Pak to bude v pohodě fungovat. Mně nevadí přejít k tělocvičně v ponožkách. Mnozí z nás však mají citlivá chodidla a v tom případě, je dobré, si s sebou vzít nějaké trepky, ve kterých přeběhneme.

Orgány babího léta

Jsou to žaludek, slezina a slinivka. Nastupuje element země. Po teplém ohnivém létě se transformuje tato energie i v plodech, které nám touto dobou země vydává jako jsou třeba rajčata, dýně, papriky, švestky, meruňky. Dodávají nám potřebnou energii a vitalitu, takže bychom se s chutí do nich měli pustit.

Stěhování

Nějakou dobu jsem se odmlčela. Stěhovali jsme se do našeho nového vlastního domu. Je to teda pořádně vydřený dům a ještě vlastně není úplně hotový. Tři roky uběhly jako voda a už to není stavba, ale domov. A to největší dík mému muži, který na něm pilně a trpělivě pracoval opravdu skoro každý den. Odpustili jsme si dovolené, zážitky, akce s přáteli a všechen čas, peníze a energie se vložily do stavby našeho slaměného domu.

Období srdce a tenkého střeva

Nastává nám období, kdy bychom měli věnovat zvýšenou pozornost těmto dvěma orgánům, které jsou spolu ve spojení. Když je srdce v ohrožení, způsobuje zhoršení funkce tenkého střeva. Tyto orgány jsou ve znamení radosti a přijímání.

Tenké střevo nás učí vstřebávat životní situace tak jak jsou, bez potřeby dalšího vysvětlení nebo rozebírání. Srdce je ukazatelem, jak dokážeme řídit svůj životní rytmus a léčí ho láska, smích a štěstí.

Můj život začal po třicítce

Doslova a do písmene. Život se mi převrátil na ruby. Opustila jsem vnější potěšení a věnovala se svému dítěti a józe. Když se vrátím pocitově do myšlenek v té době, jako by se porodem probarvil můj život. Předtím převládaly temné odstíny a jen někde se občas objevil záblesk slunečního třpytu.

Jak si dobít baterky

Ptáci zpívají, stromy se barví a vzduch voní. Konečně je tady teplo, slunce, příval energie a chuti do života. Vylézáme ze svých krabiček, ze svých obydlí a chceme být venku. Chceme se nabažit toho pocitu bez bund, teplého oblečení a bot. Chceme, aby nás hladil vítr a my jeho. Je to blahodárný okamžik, kdy se zdravíme opět se sluncem. Potřebujeme se nasytit teplého vzduchu a voňavé země.

Esence vlastního já

Když se zkusíte navnímat na své já, kde ho cítíte? Zkuste si zavřít oči a zapátrejte, kde to svoje já cítíte. Je uvnitř hrudi, v hlavě, v nohách, v břiše? Je vůbec v mém těle? Možná z toho budete zmatení a svým egem ho prostě budete chtít někde umístit.

Jenže ono je prostě všude a nikde. Prostupuje fyzickým tělem a zároveň je mimo něj. Znázorňuje existenci v prostoru a čase. Když odhodíme všechny obaly a vrstvy těla, tak se dostáváme do hlubiny vlastního smyslu bytí.

Doba jater a žlučníku

A je tu dlouho očekávané jaro. Příroda kvete a zbarvuje se. Slunce ozařuje prostor a my paradoxně cítíme únavu. Nic se nám nechce a nemáme do ničeho chuť. Jsme prostě vyčerpaní po dlouhé zimě, kdy trpíme nedostatkem slunečního svitu a odoláváme spoustě respiračních onemocnění, takže imunita jede naplno a někde se pak potřebuje zase dobít. A to je na konci zimy, tedy na jaře, kdy už nám docházejí všecky rezervy.

Jak se nebrat vážně

Když učím nebo vedu své studenty, ať už na angličtině nebo na józe, všímám si, že všichni mají společné jedno: moc si nevěří. Nevěří si, že řeknou nějakou větu správně anglicky nebo si nevěří, že se vůbec někdy dostanou dále v ásaně. A velmi často se lidé vzdávají předčasně. Dost často je jim také trapně, že se před ostatními shodí, když nebudou odpovídat správně nebo když se nenatáhnou pořádně do pozice.

Stránky