Co je uvnitř, je i vně a všude kolem

Velmi často se potýkáme s problémem vyprázdnění mysli, které je pro nás důležité například i při lekcích jógy. Většinou se nám nedaří na nic nemyslet. Ty myšlenky prostě v hlavě zůstanou a nechtějí odejít za žádnou cenu. Pak přichází frustrace, že to nejde a tím se zas rozjede kolečko myšlenek. Jenže ono v zásadě nevadí, že tam ty myšlenky jsou. Stačí si je jen uvědomit. Oni se postupným tréninkem vyčerpají a sami odejdou. Ale to se nestane ze dne na den. Proto je dobré, každý den se tomuto zastavení nebo-li meditaci pověnovat.

Jóga a dieta

Nemám ráda výraz dieta. Dávám přednost spíše nadšení pro zdravou stravu. Když začnete praktikovat jógu, automaticky vás to navede ke zdravějšímu stravování. Někdo se dokonce stane vegetariánem, jiný veganem nebo přejde na raw stravu, v dalších případech jíte jen oříšky a ovoce nebo prostě nic a stane se z vás breatharián.

Jak se připravit na individuální lekci jógy

Kdo se domluví na individuální lekci jógy, už by měl vědět, že bude praxi jógy věnovat čas i doma. Naučí se vlastnímu jógovému rituálu, který je stěžejní i pro lektora, ke němuž dochází na individuální lekce.

Ty obnáší jasnou strukturu toho, co si má člověk z lekce odnést domů a doma pak trénovat. Praxe je ušitá na míru podle fyzických možností, podle vytíženosti i psychickému nastavení. Neměli by chybět dechové techniky, podrobné vysvětlení zdravého pohybu, protažení, uvolnění, předklony, záklony, úklony a rotace, pokud to stav klienta dovolí.

Zámky v těle

Praxe jógy se neobejde bez tělesných zámků, tzv. bandh. Jejich aktivace nám pomáhá uzavřít tok energie v dané oblasti, aby se mohla soustředit do jiné oblasti a pak následným uvolněním, se rozproudí mnohem víc.

Múla bandha je spodní zámek, jemné stažení svalů pánevního dna mezi hrází a konečníkem. Zpočátku trénujeme uvědomění si těchto svalů, dokud se nám nepodaří je identifikovat a zapojit. V tomto místě se také nachází múladhára čakra. V některých především záklonových pozicích se zapojuje automaticky, při jiných ji musíme aktivně zapojit.

Spěchej pomalu

Venku konečně vychází slunce a zahřívá zem a já se choulím zabalená doma, protože mě skolila nemoc. Když jsem se omlouvala jedné z klientek, kterou učím soukromě, tak mi napsala, „už je příliš hezky na nemoc“. To mě sice pobavilo, ale zároveň umocnilo lítost. Zdálo se to jako běžné nachlazení, se kterým si umím poradit a docela rychle se ho zbavuji. Tentokrát se to však vplížilo nečekaně a pozvolna a pořád jakoby nic, až jsem nakonec nebyla schopná vstát.

Orgány podzimu – plíce a tlusté střevo

Kov je prvek podzimu, vyjadřuje stáří, smutek a odcházení, ale také cit pro spravedlnost a bystrý rozum. Tak jako listí padá ze stromů a dny se zkracují, tak i naše aktivita a energie se snižuje a nastává čas přípravy na zimní období klidu. Můžeme se zbavit nepotřebných věcí a udělat si pořádek.

Dnes se přezouváme - jóga ve školní tělocvičně

Pokud není člověk slepý, tak narazí na toto upozornění hned při vchodu do školy. Stejně se nám občas stane, že tajně doufáme, že zrovna nás se to netýká a jdeme nenápadně okolo, dokud nás obezřetný školník nezastaví. Pak nás polije stud a my sundáme ty boty z nohou, abychom se dostali na svou lekci jógy.

Možná si na to potřebujeme zvyknout. Pak to bude v pohodě fungovat. Mně nevadí přejít k tělocvičně v ponožkách. Mnozí z nás však mají citlivá chodidla a v tom případě, je dobré, si s sebou vzít nějaké trepky, ve kterých přeběhneme.

Orgány babího léta

Jsou to žaludek, slezina a slinivka. Nastupuje element země. Po teplém ohnivém létě se transformuje tato energie i v plodech, které nám touto dobou země vydává jako jsou třeba rajčata, dýně, papriky, švestky, meruňky. Dodávají nám potřebnou energii a vitalitu, takže bychom se s chutí do nich měli pustit.

Stěhování

Nějakou dobu jsem se odmlčela. Stěhovali jsme se do našeho nového vlastního domu. Je to teda pořádně vydřený dům a ještě vlastně není úplně hotový. Tři roky uběhly jako voda a už to není stavba, ale domov. A to největší dík mému muži, který na něm pilně a trpělivě pracoval opravdu skoro každý den. Odpustili jsme si dovolené, zážitky, akce s přáteli a všechen čas, peníze a energie se vložily do stavby našeho slaměného domu.

Období srdce a tenkého střeva

Nastává nám období, kdy bychom měli věnovat zvýšenou pozornost těmto dvěma orgánům, které jsou spolu ve spojení. Když je srdce v ohrožení, způsobuje zhoršení funkce tenkého střeva. Tyto orgány jsou ve znamení radosti a přijímání.

Tenké střevo nás učí vstřebávat životní situace tak jak jsou, bez potřeby dalšího vysvětlení nebo rozebírání. Srdce je ukazatelem, jak dokážeme řídit svůj životní rytmus a léčí ho láska, smích a štěstí.

Stránky