Základní principy cvičení jógy

Cvičení jógy se neustále rozšiřuje po světě a získává nové a nové příznivce, kteří díky pravidelnému cvičení dopřávají svému tělu více vitality, zdraví a odolnosti.

Pokud jste v józe začátečník, mám pro vás několik obecných zásad a tipů, které je dobré mít při cvičení na paměti.

Jóga souvisí se správným dechem.
Při cvičení dýcháme pomalu až do břicha nosem a svůj dech se učíme pozorovat. V zásadě platí, že při předklonu vydechujeme a při záklonu nadechujeme.

Pracujeme s vědomím a obrácením pozornosti dovnitř.
V běžném životě jsme zvyklí soustředit se především neustále na dění okolo nás a sami sebe tak zanedbáváme. Při cvičení jógy se naopak učíme věnovat pozornost sobě a zaměřujeme se zejména na své vlastní pocity a reakce uvnitř těla.

Veškerý pohyb vychází ze středu těla.
Vždy si připomínáme střed našeho těla, který nám pomáhá udržet se v pozicích a uvědomit si centrum rovnováhy našeho těla I mysli. Cvičíme s lehkostí a dostatečný čas věnujeme odpočinku po každé ásaně.

Cvičíme s páteří a osou těla.
Zaměřujeme se na posílení, protažení a uvědomění si páteře, která je kanálem toku naší energie v těle. Pokud nás však záda bolí, jsme velice opatrní při torzních cvičeních, které můžeme v případě bolestí (např. plotýnek) vynechat.

Aktivujeme pánevní dno.
Snažíme se vtáhnout kostrč dovnitř a stahovat spodní břicho. Nevystrkujeme zadek, neboť cvičení se pak míjí účinkem.

Šetříme klouby.
Udržujeme je v přímce s pánví. Pokud jsou naše klouby hypermobilní, dáváme si obzvlášť pozor, aby se neprolamovaly. Můžeme kolena a lokty zlehka pokrčit, abychom je chránily od nadměrného zatížení.

Provádíme pomalé vědomé přechody, nikdy nepřecházíme do pozice švihem.
Zdravý jógový pohyb je závislý na rytmu dechu, který je plynulý.

A především:
Nesoutěžíme.
Neporovnáváme se s ostatními.
Jsme k sobě upřímní.
Nespěcháme.
Učíme se věnovat přítomnému okamžiku.

Přeji Vám, ať vám jóga přináší radost!