Co je uvnitř, je i vně a všude kolem

Velmi často se potýkáme s problémem vyprázdnění mysli, které je pro nás důležité například i při lekcích jógy. Většinou se nám nedaří na nic nemyslet. Ty myšlenky prostě v hlavě zůstanou a nechtějí odejít za žádnou cenu. Pak přichází frustrace, že to nejde a tím se zas rozjede kolečko myšlenek. Jenže ono v zásadě nevadí, že tam ty myšlenky jsou. Stačí si je jen uvědomit. Oni se postupným tréninkem vyčerpají a sami odejdou. Ale to se nestane ze dne na den. Proto je dobré, každý den se tomuto zastavení nebo-li meditaci pověnovat.

Všichni víme, že stres, spousta starostí a negativních myšlenek nám dlouhodobě škodí. Přesto si nenajdeme čas, abychom se na chvilku zastavili, přestali pracovat a přemýšlet. Přijde pocit, že když to všecko hnedka nevymyslíme nebo nedoděláme, tak něco ztratíme. Jenže ono je to právě naopak. Až když se rozhodnu, že na chvíli zastavím a pustím ten tlak a veškerou potřebu ega mít to všechno pod kontrolou, pak se teprve otevřou vnitřní brány k pochopení toho, kde jsme a co s tím.

Nastaví se nám zrcadlo, vidíme, proč se odehrává naše drama a co je toho příčinou. Někdy můžeme změnit scénář, už jen samotným pochopením, někdy změníme postoj nebo podmínky, někdy nemůžeme dělat nic, ale najednou jsme schopni situaci přijmout takovou, jaká je a to je také obrovská úleva.

Nakonec zjistíme, že to, v čem se nacházíme, je vlastně naše vlastní divadlo a my hrajeme tu roli, kterou jsme si dopředu připravili ve své mysli. Je to komedie, drama, detektivka nebo pohádka? Co jsme si to vlastně pro sebe nachystali? Meditace je příležitost upravit scénář, doladit detaily, pochopit pointu.

Takže se nenechte odradit počátečními nezdary. Což jsou třeba ty chvíle, kdy vás po minutě vytrhne ego, a začnete podle něj dělat důležitější věci. A dejte si malé cíle. Klidně si nejdřív zkuste jen sednout na pět minut a pozorujte, co se v té hlavě všechno děje. Hlavně nečekejte nic velkého, to nejcennější se totiž schovává v tom nejjemnějším.