Dnes se přezouváme - jóga ve školní tělocvičně

Pokud není člověk slepý, tak narazí na toto upozornění hned při vchodu do školy. Stejně se nám občas stane, že tajně doufáme, že zrovna nás se to netýká a jdeme nenápadně okolo, dokud nás obezřetný školník nezastaví. Pak nás polije stud a my sundáme ty boty z nohou, abychom se dostali na svou lekci jógy.

Možná si na to potřebujeme zvyknout. Pak to bude v pohodě fungovat. Mně nevadí přejít k tělocvičně v ponožkách. Mnozí z nás však mají citlivá chodidla a v tom případě, je dobré, si s sebou vzít nějaké trepky, ve kterých přeběhneme.

V předsálí tělocvičny se převlíkneme, nachystáme, odložíme své věci a myšlenky. Každá nová lekce nám přináší něco nového, co nás obohatí a překvapí na těle i na duši. Začínáme v klidové pozici, chvíli trvá, než se přepneme, naladíme a uvnitřníme svou pozornost. Nebojte se použít polštářky, bločky a jiné pomůcky, abyste si zajistili pohodlí. Doporučuji se na začátek lekce pěkně vysmrkat. Neznamená to, že musíte mít nutně rýmu, ale jak čistíme svůj dechový systém pránajámou, je potřeba, aby byly nosní dírky volné.

Může se také stát, že se vám v průběhu lekce bude chtít zívnout, zaplakat nebo zasmát nebo nahlas vydechnout či smrkat, odkašlat nebo i jiné ne úplně společensky přijímané úlevy. Všecko je v pořádku. To je pouze impuls těla, v němž se proměňuje energie nebo se zpracovává potlačená emoce a je žádoucí ho nechat zbavit všeho, co už mu neslouží, ať už si zvolí jakýkoliv způsob.

Nejdůležitější je, abychom si z lekce odnesli, co nejvíc pro sebe. Takže vůbec se nesoustředíme, jak cvičí nebo dýchá někdo jiný. Jde jen o nás a o to, jak posloucháme signály svého těla, na něž se snažíme napojit během celé lekce, případně i déle. A stále jsme si vědomi, že náš pohyb řídí dech a ne obráceně.

Závěrečná relaxace je ten nejdůležitější moment, kdy se v nás vše usadí a dostane kam má. Proto si ji dopřejme. A klidně i doma na pár minut po práci nebo po obědě. Jen si dejte pozor, aby vám brada nestoupala vzhůru. Kdyžtak si podložte hlavu malým polštářkem. Je dobré se přikrýt nebo přioblíknout, protože v leže je vždycky chladněji než při samotném cvičení. Pak už se jen pasivně odevzdejte matce zemi, která vás může ukonejšit až do spánku. A to je taky v pohodě. Pokud se potřebujete za nějaký čas probrat, tak si radši dopředu nachystejte budík.

Těším se na lekci