Doba jater a žlučníku

A je tu dlouho očekávané jaro. Příroda kvete a zbarvuje se. Slunce ozařuje prostor a my paradoxně cítíme únavu. Nic se nám nechce a nemáme do ničeho chuť. Jsme prostě vyčerpaní po dlouhé zimě, kdy trpíme nedostatkem slunečního svitu a odoláváme spoustě respiračních onemocnění, takže imunita jede naplno a někde se pak potřebuje zase dobít. A to je na konci zimy, tedy na jaře, kdy už nám docházejí všecky rezervy.

Abychom si opět dodali sílu a vitalitu, tak nám samozřejmě pomůžou vitamíny, pobyt na sluníčku a dostatek odpočinku, ale také posílení orgánů jater a žlučníku a jejich lymfatických drah. Doporučuji pití kopřivových čajů, omezit nebo úplně vyloučit alkohol, maso, kofein a přejít na lehčí stravu, která není dlouho vařená a je plná zeleniny a vitamínů.

Dráha žlučníku začíná u vnějšího koutku oka a vede kolem ucha po celé pravé i levé straně našeho těla až k malíkové straně prsteníku. Ovlivňuje schopnost rozhodování a rozhodnutí uskutečnit. Ovládá pružnost a sílu šlach a vazů. Pokud je příliš naplněná způsobuje snadné rozčilení. Naopak pokud je málo naplněná, cítíme svalovou slabost a chováme se nerozhodně. Pokud je tato dráha už více narušená trpíme silnými migrénami s pocitem hlavy v kleštích.

Dráha jater začíná u vnitřní strany palce na noze a vede vnitřní stranou nohou, pak se stáčí dopředu po trupu nahoru a končí pod žebry u prsní bradavky. Ovládá oči a nervy, detoxikuje. Odpovídá za plánování. Pokud je dráha příliš naplněná, snadno se rozčílíme. Pokud je naopak velmi málo naplněná, trpíme depresívními stavy. Pokud je velmi narušená, objevují se alergie, problémy s trávením a vylučováním.

Obě dráhy vytvářejí spojení motivace a činorodosti. Pokud spolu pracují v harmonii, cítíme se šťastní a v laskavém vztahu k okolí. Nachází se ve třetí čakře, takže jsou ovlivňovány elementem ohně. Podporuje je žlutá barva a představuje zdravé sebevědomí. Je tedy na čase myslet na své silné stránky a ocenit sama sebe. Obklopujte se lidmi a věcmi, které vám dělají radost, můžete si koupit něco nového na sebe nebo si pořídit něco, co jste dlouho odkládali.

Na józe si ukážeme, jaké pozice nám pomůžou tyto dráhy navnímat a stimulovat a vy sami můžete přidat každý den na chvilku pranájámu, kterou už umíte, např. kapalabhátí, bhastrika nebo nádhí šódhana. Uvidíte, jak vám udělá dobře. A nezapomeňte: po celé jaro se mějte rádi.:-)