Jak se připravit na individuální lekci jógy

Kdo se domluví na individuální lekci jógy, už by měl vědět, že bude praxi jógy věnovat čas i doma. Naučí se vlastnímu jógovému rituálu, který je stěžejní i pro lektora, ke němuž dochází na individuální lekce.

Ty obnáší jasnou strukturu toho, co si má člověk z lekce odnést domů a doma pak trénovat. Praxe je ušitá na míru podle fyzických možností, podle vytíženosti i psychickému nastavení. Neměli by chybět dechové techniky, podrobné vysvětlení zdravého pohybu, protažení, uvolnění, předklony, záklony, úklony a rotace, pokud to stav klienta dovolí.

Důležité je, se také zaměřit na klientovy slabiny a ty jemně posílit. Často se sami vyhýbáme tomu, co nám nejde nebo do čeho se nám nechce. Na individuální lekcích se naučíme novému přístupu i k těmto nežádoucím pozicím. Obvykle nás to donutí vystoupit z komfortní zóny a otevřít se novým možnostem. Taky se nám pootočí hledí, kterým se díváme na svět.

Například člověk, který nemá rád rotace a snaží se jim vyhýbat, je zpravidla velmi konzervativní, nerad přijímá nové názory a jen velice těžko se přizpůsobuje. Člověk, který se pouze předklání a libuje si v těchto pozicích a dělají mu problémy záklony, bývá většinou velmi přizpůsobivý až submisivní svojí povahou. Často také propadá chmurám a negativním myšlenkám. Můžeme také cítit tah nebo bloky na určitých meridiánech svého tělo, které zase značí něco jiného.

Takže opravdu stojí za to, se někdy podívat na svoje postoje skrze jógové pozice a jejich pocity v nich. Zkušený lektor vás může provézt lekcí, která vám pomůže nejen na fyzické úrovni, ale velmi účinně také na té duševní, duchovní a pootevřít vrátka netušeným možnostem, jenž skrývá každý sám v sobě.