Proč chodí tak málo mužů na jógu?

Vedu lekce jógy na různých místech. Chodí ke mně staří, mladí, ohební, ztuhlí, silnější i hubení. Jen málokdy se tam však objeví muži. Pravidelně na lekce chodí 3 až 4 ze všech skupinek, kde se vyskytuji. Čím to je? Vždyť jóga v Indii byla původně výhradou pouze mužů. Na západ se jóga přenášela v minulém století a přestože bylo a je spousta jógových mistrů, následníci a studenti na lekcích byly a jsou převážně ženy.

Možná je to fakt tím, že mentalita západu se zakládá na jiném chápání světa z pohledu mužů. Když se narodí chlapeček už odmala je mu vštěpováno, jak má být rychlý, výkonný, silný a prostě ve všem lepší než ostatní, což se příliš neslučuje s praxí jógy, která by měla být prováděna pomalu, se soustředěním do sebe, bez nějakého očekávání a bez velkého úsilí.

Také je pro ně kolikrát těžké pochopit, že když někdo z mužů chodí na jógu, neznamená to hned, že je zženštilý nebo gay. Troufám si tvrdit, že z těch málo, co chodí ke mně i nepravidelně, tak je to spíš naopak. A možná je tam víc mužnosti, než by člověk čekal. Však to chce velkou kuráž, vejít do sálu plného žen a přijmout i skutečnost, že v některých pozicích je prostě slabší než třeba žena vedle.:-)