Orgány podzimu – plíce a tlusté střevo

Kov je prvek podzimu, vyjadřuje stáří, smutek a odcházení, ale také cit pro spravedlnost a bystrý rozum. Tak jako listí padá ze stromů a dny se zkracují, tak i naše aktivita a energie se snižuje a nastává čas přípravy na zimní období klidu. Můžeme se zbavit nepotřebných věcí a udělat si pořádek.

Plíce spolu s kůží jsou ochranou před napadením vnějších vlivů. Silné osobnosti proto mají hluboký dech a otevřený hrudník. V józe posilujeme dech do plic a snažíme se přesunout vědomí do celého hrudníku, který s tímto dechem nabírá velké množství životadárné energie do mentálního i fyzického těla. Plíce rozptylují po těle esenci stravy, tekutiny, krve a prány. Velmi jim škodí sucho. Pokud jsou silné plíce, dobře funguje i kůže jako ochranný štít. Otevírají povrch kůže, aby mohla odejít škodlivina z těla ven. Jeho dráha začíná u klíčních kostí a končí u palců na rukou.

Tlusté střevo představuje poslední úsek zažívacího traktu a jeho úkolem je vylučování a hospodaření s vodou. V citové hladině nás ovlivňuje ve schopnosti dávat a přijímat emoce. V případě funkční dráhy nám nedělá problém dávat věcem volný průběh a přijímat je, jak jsou. Také dokážeme odpouštět. Jeho dráha proudí od ukazováčků na rukou přes celé paže, krk až k nosu. Této dráze svědčí rotační pozice, také předklonové a různé dechové techniky, např. kapalabhátí, bhastrika, uddijána bandha atd.

V tomto období bychom se měli více šetřit, shromažďovat energii a zpomalit rytmus, který je v létě velmi dynamický. Více než fyzické je vhodnější věnovat pozornost svému dechu a stravě, která může být i trochu ostřejší, aby prohřála a pomáhala rozproudit energii po těle. Výborný je zázvorový čaj a jemně kořeněná vařená jídla. Smutek je specifický v této době a je dobře, když ho prožijeme, ale zároveň je třeba ho ve správný okamžik zase pustit.

Pro mnohé je podzim psychicky náročné období, ale s trochou jógy se dá zvládnout i s úsměvem na tváři.:-)