Stěhování

Nějakou dobu jsem se odmlčela. Stěhovali jsme se do našeho nového vlastního domu. Je to teda pořádně vydřený dům a ještě vlastně není úplně hotový. Tři roky uběhly jako voda a už to není stavba, ale domov. A to největší dík mému muži, který na něm pilně a trpělivě pracoval opravdu skoro každý den. Odpustili jsme si dovolené, zážitky, akce s přáteli a všechen čas, peníze a energie se vložily do stavby našeho slaměného domu.

Několik dní balení, třídění, vyhazování, pak uklízení, malování, čištění a předávání starého domu. Pak zabydlení, třídění, uklízení a zmateného hledání věcí v novém domě, kde jsou ještě v obýváku na zemi cihly a všude možně naskládané krabice, protože chybí skříně a úložné prostory. Když něco hledáme, tak je to nejen časově, ale také fyzicky náročné, než se přeskládají všechny ty krabice do jiného komínku, aby se mohla vytáhnout jedna věc z krabice naspodu a pak je zase uložit zpátky do komínku, který se zdál být prakticky sestavený od nejužitečnějších věcí po ty nejméně používané.

Ve svém životě se stěhuju už po několikáté. Na tom je nejzajímavější ten pocit, když se přestěhuju a nemůžu se v tom novém prostoru najít. Ačkoliv jdu z horšího prostředí do lepšího, z menšího bytu do většího, z horšího prostředí do lepšího, z cizího domu do svého, nemůžu se nikdy ubránit pocitu, že jsem sice přestěhovala všechny svoje věci, ale něco v tom předešlém bydlení ze mě přece jen zůstalo. Hledám to v tom novém a cítím jen úzkost, která přichází s tím, že tam vlastně ještě nejsem celá. Pak se rozjíždí vnitřní dlouhý a hluboký rituál, který mi pomáhá ukotvit se s novými prožitky, s novými pocity společných chvil v rodinném kruhu, s opečováváním a přijímáním nového prostředí. Také se postupně ladí moje energie s duchem toho nového místa a to je silný proces.

Každopádně chci věřit tomu, že tohle je moje poslední stěhování. Mým přáním je, aby se má duše v tomto domě usídlila už napořád. Aby celá moje rodina se tam měla dobře a měla ráda ten dům a aby nám přinášelo soužití radost. A všem, kdo nás navštíví, ať inspiruje k dobrým činům a přinese potěšení ve vztazích i do života.