Zámky v těle

Praxe jógy se neobejde bez tělesných zámků, tzv. bandh. Jejich aktivace nám pomáhá uzavřít tok energie v dané oblasti, aby se mohla soustředit do jiné oblasti a pak následným uvolněním, se rozproudí mnohem víc.

Múla bandha je spodní zámek, jemné stažení svalů pánevního dna mezi hrází a konečníkem. Zpočátku trénujeme uvědomění si těchto svalů, dokud se nám nepodaří je identifikovat a zapojit. V tomto místě se také nachází múladhára čakra. V některých především záklonových pozicích se zapojuje automaticky, při jiných ji musíme aktivně zapojit.

Uddijána bandha je pokročilější. První nácvik bývá většinou vestoje, když se technika osvědčí, přecházíme do sedu. Jde o vtažení bránice směrem vzhůru po výdechu, kdy se dlaněmi odtlačujeme od kolen či stehen a hlava je mírně skloněná. Působí velmi příznivě na imunitní systém, trávení a aktivizuje manipúra čakru. Provádí se vždy na lačný žaludek a maximálně 5x za sebou.

Džalandhára bandha je krční zámek. Provádí se vždy při delších zádržích dechu. Chrání srdce, hramonizuje činnost štítné žlázy. Probouzí višuddhi čakru. Při zádrži dechu po nádechu stáhneme bradu k hrudníku a vtáhneme kořen jazyka lehce do krku, jako bychom chtěli polknout.

Mahá bandha neboli velká bandha je spojení všech tří zámků. Působí pozitivně na celé tělo, vegetativní systém, na orgány, svaly i nervy. Provádíme na lačno a opakujeme maximálně 5x.

Při praxi všech tří bandh však platí obecné pravidlo. Stále jsme vědomí ve svém těle a pokud nám provedení nedělá dobře, neprovádíme. Může se stát, že je nám někdy moc příjemně po provedení této techniky a jindy to nebude nejlepší volba. Obzvláště při vysokém krevním tlaku nejsou vhodné zádrže dechu a při menstruaci nebo nemoci břišních orgánů zase není vhodné vtahovat břišní stěnu.

Praxe jógy nám nabízí nespočet technik a možností, jak si zlepšit kvalitu svého života a zdraví, ale vždy a zásadně platí, že vše provádíme s ohledem k vlastnímu individuálnímu stavu. Tedy než cokoliv začnu provádět, nacítím se na své tělo a vnímám jeho signály a hranice, které mi nastavuje.